04
áPR
2017

Musica Sacra Egyházzenei Énekversenyt rendeztünk

2017. március 30-án rendeztük 2. Musica Sacra Egyházzenei Énekversenyünket. A múlt évben “kipróbált” eseményt ezúttal megnyitottuk más iskolák felé is, így idén már vendégeink is voltak. A rendezvény célja a közösségi éneklés színvonalának emelése, az Éneklő Egyház kötet minél teljesebb megismerése, a különböző karakterű liturgikus énekek megszólaltatásában való jártasság, a színvonalas egyházi zene iránti elkötelezettség kialakítása. Szólóban és csoportban egyaránt lehetett jelentkezni a mintegy 50 kijelölt dalból egyénileg választott alsóban 5, fölsőben 8 énekkel, amelyből a verseny során kettőt kellett elénekelni.

Egy kis statisztika:

18 alsós, 10 fölsős produkció, ebben 3 szólista, 25 csoport – összesen 176 tanuló, 11 felkészítő tanár.

Minősítés:
Arany – 9 alsós, 5 fölsős – összesen 14
Ezüst – 5 alsós, 5 fölsős – összesen 10
Bronz – 4 alsós, 0 fölsős – összesen 4

A zsűri tagjai:

Kovács Szilárd egyházmegyei zeneigazgató, orgonaművész, a Székesegyház kántora
Stauróczky Balázs karmester, karnagy, korrepetítor
Domonicsné Nagykéry Zsuzsanna, iskolánk művészeti tagozatának igazgatóhelyettese

A felkészülés során a tanulók szabadon alkothattak csoportokat vagy vállalhatták szólóban a szereplést. Kedves volt tőlük, hogy szívesen befogadták szerényebb zenei adottságokkal rendelkező társaikat is. Volt olyan osztályközösség, amely teljes létszámban felsorakozott, másutt a “szolfézsosok” alkották a csoportok gerincét, de sok “rajzos” kívánkozott – és került is – közéjük. A dalválasztás is szabadon történt, így valóban magukénak érezhették a rendezvényt, a részvétel lehetőségét. A felkészítő tanárok sok – sok órai munkát áldoztak mindehhez, köszönet érte.

A rendezvényünk iskolánk dísztermében került lebonyolításra, ahol háttérként megjelent a Pécsi Egyházmegye roll-up-ja, ill. a kimondottan erre az alkalomra készült applikáció-sorozat. Ennek – és a Gyöngyösi István által előadott bevezetőnek a témája elsősorban az volt, hogy az egykori Székesegyházi Énekiskola jogutódjaként kötelességünk az igényes egyházzene ápolása. A Hunyadi úti épületünk latin feliratának fordítását is megtudhattuk, amelyből kiderült, hogy a szent zene (Musica Sacra) otthonaként építtette Dulánszky Nándor püspök úr 1888-ban. Néhány szó esett az énekiskola történetéről is. Ezen kívül a versenyünk emblémája részleteinek magyarázatára és jelentőségére is fény derült.
(Szent Cecília és a Czestochowa-i nyelvemlék)

“Minden föld imádjon Téged, Isten…”  (Mp3)
(Bevezető a fölsősök rendezvényén)

Az alsósok és a fölsősök külön blokkban szerepeltek, mindkettőt a már említett bevezető gondolatokkal és énekkel indítottuk. Az egybegyűltek köszöntése után azonnal – Kovács Szilárd organakíséretével – közös ének (mp3) indult. Erre úgy került sor, hogy előre betanulás nélkül, vetítésről lehetett azonnal énekelni, amely végül csodálatosan sikerült. Már látható – és hallható – , hogy mennyire otthon érezzük magunkat a zsoltározás világában.

Ezután rövid részlet következett a Szentírásól, amelynek mondanivalója: A választott nép hivatása, hogy megmutassa. milyen az Istennel kötött szövetség – Izajás próféta könyvéből:
“Zengjetek dicséretet, egek, és ujjong, te föld! Hegyek, daloljatok örömötökben, mert az Úr megvigasztalja népét, és megkönyörül szegényein.”

A csoportok és szólisták éneklése után mindkét blokkot eredményhirdetéssel zártunk, ahol a zsűri elnöke rövid értékelés keretében nyújtotta át – minden egyes tanulónak – az arany, ezüst vagy bronz oklevelét. A felkészítő tanárok külön konzultáción is részt vettek. A más iskolából érkező gyerekeket és kísérőiket pedig iskolánk megvendégelte az igazgatói tárgyalóban.

Minderről zenés programtár alapján kaphatunk látható és hallható dokumentációt.

Zenés programtár
(A nevekre kattintva mp3 lejátszás indul)

1.b) osztály

Áts-István Málna, Büki Bálint, Gál-Kézi Ábel, Haász Janka, Harsányi Viktor, Inhof Patrik, István János, Kolb Bodza, Lázár Lili, Märcz Bori, Molnár Luca, Periskics Petra, Petykó Bianka, Rudolf Csenge, Vata-Kovács Fruzsina, Hartmann Zoé

Ezüst

Felkészítő tanár: Novotnyné Pukli Annamária

Siklósi Szent Imre Katolikus Általános Iskola

Petrovics Amanda Noémi, Jovánovics Dzsenifer

Bronz

Felkészítő tanár: Witzlné Maczkó Ilona

2.a  osztály

Dobler Anna, Kovács Katinka, Oberritter Máté, Póka Donát, Secenji Anna, Szokol Zóra, Tóth Jana, Vozár Viola

Arany

             Felkészítő tanár: Szalainé Fábián Zsuzsanna 

2.b) osztály 

Mayer Zoé, Merényi Hedvig, Muszty Kata, Pallos Panna, Rónai Borbála

Arany

Gaál Zsombor

Arany

Barna András, Fekete József, Horváth Fülöp, Kablár Gergő, Vajda Bercel, Zétényi Péter

Arany

             Felkészítő tanár: Gyöngyösi István

2.c) osztály

Csányi Léna Norina, Bátori Dániel, Klis Junior, Farkas Anna, Egry Panka, Illés Dávid Gábor, Marics Luca Sára, Farkas Virág, Pilgermájer Panna, Gergely Réka, Kórós Richárd, Köhler Boróka, Lovas Kata Eszter, Turcsányi Emese Laura, Stier-Jankovics István, Huber Nóra Izabella

Arany

Felkészítő: Köcsky Tiborné, Sándorné Kiss Gabriella

3.a) osztály 

Bokor Sebestyén, Dárdai Sára, Haász Réka, Horváth Mirella, Kelemen Tamás, Link Enikő, Löffler Ákos, Molnár Kata, Vadászi Hanka, Vas Gergő

Ezüst

  Felkészítő: Sándorné Kiss Gabriella

 

3.b) osztály

Földing Zalán, Mátyás Gábor, Merényi Pál

Ezüst

Balog Hanga, Fleuret Dorka, Kopjár Levente, Révai Eszter

Ezüst

Fazekas Botond, Märcz Ágoston, Standovár Ádám, Vinter Gábor

Bronz

Bodnár Róza, Daniel Nóra, Kovács Dalma

Arany

Felkészítő: Steiner Eszter, Zsoldos Csaba

4.a) osztály

Gaál Botond, Merics Vilmos, Sarlós Tünde Mariann, Magyar Zsófia, Vajda István Vajk, Pálfalvi Roland, Rausch Lili

Arany

Felkészítő: Zsoldos Csaba

4.b) osztály

Ignácz Mariann, Sarlós Dóra

Bronz

Budavári Mária Róza, Tóth Beáta

Arany

Ambrus Júlia, Baranyai Kincső, Mekis Dorottya, Nagy Jázmin

Ezüst

Jung András, Tóth Vencel

Bronz

Felkészítő: Gyöngyösi István

Ciszterci Nevelési Központ

Dénes Hanga Luca, Fábián Rebeka, Légrádi Csaba, Pánczél Dóra, Ribly Anna, Reisz Henrietta, Sámson Mihály, Somoskövi Kinga, Vas Sebestyén, Wettring Kinga

Arany

Orgona: Dergez Zoltán
Felkészítő: Gyöngyiné Fülöp Judit, Gadó Annamária

 

5.a) osztály 

Locskai Anna, Komócsi Abigél, Kovács Anna

Ezüst

Felkészítő: Zsoldos Csaba

5.c) osztály

Ambrus Ágnes, Fazekas Kincső, Flach Dorottya, Fürj Ádám, Gáspár Bori, Kovács-Balyalya Zsófia, Obert Bálint, Stauróczky Anna, Tumpek János, Iván László

Arany  

Felkészítő: Sándorné Kiss Gabriella

 

Ciszterci Nevelési Központ

6.b)  –    Nádudvary Gilvád

Arany

Felkészítő: Porvayné Buzás Inez

 –

6.b) osztály

Baranyai Júlia, Harsányi Viktória, Helstáb Eszter, Izsák Ágnes, Kovács Kíra,Kovács Klára, Major Melinda, Ráduly Veronika Anna, Rónai Virág, Schellenberger Bianka, Vörös Boglárka

Arany

Felkészítő: Tumpekné Kuti Ágnes

Ciszterci Nevelési Központ

7.a)  –    Cano-Krommer Lúcia

Ezüst

Felkészítő: Porvayné Buzás Inez

 7.a) osztály

Biró Bálint, Csiszár Balázs, Gergely Péter, Hamburger Ádám, Harsányi Beatrix, Kovács Sebestyén, Lenti Csanád, Nagy Veronika, Pillmann Lilla, Pillmann Róbert, Szamosi Viktória, Szelényi Artúr, Tolnay A. Barnabás, Várdai Margit, Varjas Berta Hanna

Ezüst

Felkészítő: Sándorné Kiss Gabriella

8.a) osztály

Barkó Márton, Deák Benedek, Fazekas Bíborka, Horváth Márk, Löffler Nóra, Medve Kristóf, Selyem Léna, Simon Balázs, Szamosi Laura, Széplaki Laura, Vozár Janka

Ezüst

             Felkészítő: Sándorné Kiss Gabriella

8.b) osztály

Bagarus Bence, Blatt Kitty, Czopf Ráhel, Kalotai Zorka, Keresztesi Róza,  Osvald Otília, Tarjányi Gréta, Tóth Balázs, Varga János

Ezüst

             Felkészítő: Sándorné Kiss Gabriella

9 – 10. oszt. fiúk

Loósz Máté, Deák Bálint, Tumpek Ferenc, Roszjár Szabolcs

Arany  

Felkészítő: Tumpekné Kuti Ágnes

„Gimis” lányok

Abai Márta, Mózsi Veronika, Pálfalvi Kinga, Varga Dorina

Arany

Felkészítő: Tumpekné Kuti Ágnes

KÖZÖS ZÁRÓÉNEK
Christus vincit, Christus regnat, Christus, Christus imperat
(Krisztus győz, Krisztus uralkodik, Krisztus, Krisztus parancsol)

Mindenkinek köszönjük a munkáját, a segítségét, akik ennek a rendezvénynek a szépségéért és sikeréért bármit is tettek !

KÉPGALÉRIA
az eseményről és a legszebb nevezési lapokról
Steiner Eszter és Gyöngyösi István fotóiból